Bodø kommunes frivillighetspris 2024 tildeles Bodømarkas Venner og Tverlandmarkas Venner.
– Bodømarkas Venner og Tverlandmarkas Venner samler og mobiliserer mange lokale ildsjeler og hverdagshelter, som sammen gjør en enestående innsats for å tilrettelegge for bærekraftig bruk av den fantastiske bymarka vår, sa ordfører Odd Emil Ingebrigtsen i sin tale til de oppmøtte denne torsdagen.
– Gratulerer til Bodømarkas Venner og Tverlandmarkas Venner - to særdeles verdige og velfortjente vinnere av Frivillighetsprisen 2024! Tusen takk på vegne av oss alle!
Om Bodømarkas Venner
Bodømarkas Venner ble stiftet i 1987, og har i snart 40 år bidratt med utallige dugnadstimer for å gjøre Bodømarka mer tilgjengelig for oss alle.
Bodømarkas Venner er i dag organisert i to dugnadsgjenger som til sammen utfører ca 2.000 – 2.500 dugnadstimer i året. Hver dugnadsgjeng aktiverer 10-20 aktive pr dugnad.
Bodømarkas Venner søker bevisst å lede trafikken utenom sårbare naturområder.
Bodømarkas Venners hovedaktiviteter er:
- Rydding av skiløyper, stier og vedlikehold av skiløyper og stier.
- Klopping av stier over våte partier samt bygging av enkle bruer
- Oppsetting av gapahuker, Burma-benker og vanlige hvilebenker (ca. 110 hvilebenker er utplassert) – samt bålplasser.
- Reparasjon, vedlikehold og rydding av anleggene
- Nytt turkart over Bodømarka
I de siste årene har Bodømarkas Venner blant annet:
- Satt opp ny gapahuk nedenfor Keiservarden / Veten
- Satt opp en ny gapahuk i Lifoten
- Satt opp to nye burmabenker
- Reparert Keiserstien, ryddet langs Kyststien og forsterket stiene omkring Vågøyvatnet og Øvre Vollvatn.
- Utbedret og reparert turstier i Hunstadlia / Slåttlia
- Ryddet ca 6 km skiløype for Marcialonga
- Startet arbeidet med å oppgradere Kyststi rundt Mørkvedodden
Om Tverlandmarkas Venner
Tverlandsmarkas Venner ble stiftet i 2012.
Tverlandsmarkas Venner arbeider for å bedre velferden for Tverlandets befolkning gjennom å utvikle Tverlandsmarka som fritids- og rekreasjonsområde.
Det er foreningens formål å gjøre Tverlandsmarka bedre tilgjengelig og attraktiv for stedets befolkning gjennom utvikling av et variert løype- og stinett.
Dette oppnås gjennom godt samarbeid med grunneierne, med fokus både på tilrettelegging av stinettet, samtidig som man tar vare på naturen.
Tverlandmarkas Venner har 15-20 aktive «markarbeidere», som samlet bidrar med mer enn 1.000 dugnadstimer hvert år.
I de siste årene har Tverlandmarkas Venner blant annet:
- Satt opp 9 gapahuker
- Satt ut 20 bord med benker
- Klopplagt ca. 10 km stier
- Bygget en bro og flere kloppbruer
- Tråkket stier med snøscooter om vinteren
- Kjørt ut ved til gapahuker
- Bidratt med gressklipping og skogrydding langs stiene
- Satt opp toalett ved Kulpen Heggmoen
- Drevet vedlikehold/ ettersyn / renhold på Heggmoen fritidsområde
Om prisen
- Frivillighetsprisen er en del av Bodø kommunens arbeid for å stimulere til mangfold, bredde og en nyskapende frivillig sektor.
- Frivillighetsprisen deles ut til personer, organisasjoner eller foreninger som gjør en ekstra stor innsats til det beste for medmennesker i Bodø.
- Blant årets 17 nominerte kandidater hadde juryen i år en krevende jobb – her er det mange hverdagshelter som fortjener en pris!
Nominerte til Frivillighetsprisen 2024
- Bodø Gym og Turn
- Butikkutvalget - Røde Kors Bruktbutikk
- Tor Magne Andreassen, Bodø og Omegns Turistforening
- Frivillige, Aspmyra Stadion
- Gunnar (Bror) Anderssen
- Kjell Nikolaisen, Nordland Bedriftsidrettskrets
- Eilif Benjaminsen, Nordland Bedriftsidrettskrets
- Sonja Holmen, Bodø Røde Kors
- Bodømarkas Venner
- Tverlandmarkas Venner
- Randi Brettvik Solstad, Voksne for barn
- Kulturkollektivet Bodø
- Olena Friahina, Den ukrainske foreningen i Bodø
- Kari Grønmo, Bodø2024
- Gull H. Pedersen, Bodø2024
- Mari Kristin Johansen, Bodø2024
- Ståle Saarheim, Bodø2024
- Terje Hansen, Bodø2024